Tynki cementowo-wapienne Kraków, a tynki gipsowe

Tynki cementowo-wapienne Kraków, a tynki gipsowe

Tynki cemenntowo-wapienne są znacznie popularniejsze od gipsowych. Mimo, że gipsowe coraz częściej pojawiają się jako element wykończeniowy wnętrz, tynki cementowo-wapienne są niezastąpione w wielu miejscach w budynku.


Różnica w zastosowaniu i nakładaniu obu rodzajów wynika z wykorzystywanych surowców. Tynki gipsowe stosuje się głównie we wnętrzach budynków, gdyż dość chętnie absorbują wilgoć i mogą zawilgotnieć. Do wykonania elewacji domów nadają się z kolei tynki cementowo-wapienne, gdyż są zdecydowanie bardziej odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli pomieszczenie jest ogrzewane, można wykorzystać dowolny rodzaj, jednak większość inwestorów decyduje się na tynki cementowo-wapienne, które są bardziej odporne na wilgoć. Tynki gipsowe są gładsze od cementowo-wapiennych, jednak podobny efekt można osiągnąć poprzez nałożenie dodatkowej warstwy gładzi na tynk. Cementowo-wapienne są zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia.

Sposób wykonania tynku cementowo-wapiennego a gipsowego

Oba rodzaje tynków dostępne są obecnie jako suchy proszek w workach. Mieszany jest z wodą, a następnie mieszanka trafia do agregatu, który aplikuje materiał na powierzchnię. Gotowe mieszanki cementowo-wapienne zawierają wiele dodatków uszlachetniających, jednak wysychają wolniej od gipsowych.

Tynki cementowo-wapienne w Krakowie

Decydując się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy wykończeniowej, warto kierować się opiniami klientów. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z usług firmy z polecenia. Dzięki temu mamy pewność dobrze wykonanych prac przez wykwalifikowanych fachowców. Wykonanie tynków ma ogromny wpływ na późniejsze prace wykończeniowe. Czym lepiej i dokładniej wykonany tynk, tym mniej prac poświęconych na przygotowanie powierzchni pod nałożenie gładzi i farby.