Jakie są szalunki w budownictwie?

Jakie są szalunki w budownictwie?

Szalunek, czyli deskowanie jest niezbędne podczas wykonania fundamentów, schodów, stropów i nadproży. Celem jest nadanie odpowiedniego kształtu podczas wylewania betonu. Zastygająca masa musi nabrać odpowiedniej formy. W takim celu stosuje się właśnie szalunki w budownictwie.Stosowane przy wykonaniu stropów żelbetonowych. Konstrukcja z desek jest bazą pod wylanie. Całość opiera się na specjalnych podporach stalowych i trójnogach.

Szalunki do wykopów

Niezbędne są podczas osypującej się ziemi podczas wykopów. Wykorzystuje się je podczas prac kanalizacyjnych, wodnych i drogowych. Płyty i łączniki aluminiowe są podtrzymywane za pomocą rozporów stalowych. Wyróżnia się szalunki lekkie, średnie i ciężkie.

Szalunki ścienne

Stosowane przy wykonywaniu nadproży okiennych i nad drzwiami. Wyróżnia się lekko i średnio gabarytowe. Lekkie montowane są samodzielnie, jednak średnie wymagają użycia specjalistycznego sprzętu.

Samodzielne wykonanie czy szalunki wynajem ?

Szalunek jest prostą formą wykonaną z desek lub płyt, którą można oczywiście wykonać samemu. Należy sobie jednak zadać podstawowe pytanie, czy jest to warte poświęconego czasu i pieniędzy. Jeśli szalunki mają posłużyć nam tylko jednorazowo, warto zastanowić się nad szalunkami na wynajem.
Zazwyczaj są one wynajmowane na 30 dni i cena jest stosunkowo niska, w porównaniu z poświęconym czasem i zakupieniem desek, płyt oraz gwoździ. Szalunki na wynajem są szczególnie opłacalne przy rozwiązaniach systemowych. Ponadto decydując się na dzierżawę, dostajemy gotowy element o odpowiednich wymiarach, bez konieczności wykonywania żmudnych pomiarów. Wykonanie szalunków samodzielnie z pewnością zajmie kilka dni, natomiast te na wynajem są gotowe do montażu od razu. Należy dodać, że szalunki to narzędzie, które wykorzystywane jest jednorazowo.