Ciasto – to nie takie trudne!

Ciasto – to nie takie trudne!

Ciasta proszkowe, piaskowe, drożdżowe… Które wybrać, żeby było idealne? Dużo zależy od tego, czego oczekujemy w efekcie końcowym. Ciasto drożdżowe przedstawia się jako trudne do zrobienia i bardzo wymagające. Faktem jest natomiast, że przy odpowiedniej technice i sprawdzonym przepisie uda nam się w dziewięciu przypadkach na dziesięć, jeśli tylko będziemy mieć spełnione podstawowe warunki.

Wszyscy wiedzą, że takie ciasto wymaga konkretnych składników, takich jak mąka, jajka i tłuszcz, ale nie każdy wie, z czym to się wiąże. Wybierając mąkę, najlepiej posłuchać babci i wybrać pszenną typ 550 – ponieważ zawiera ona duże ilości glutenu, który gwarantuje nam dobrą konsystencję i prawidłowe wyrastanie. Podstawą są dobre składniki, dlatego zamiast margaryny zalecane jest masło, które ma niebagatelny wpływ na smak. Mąka i jajka zawsze powinny być przygotowane wcześniej, żeby miały temperaturę pokojową. Ciasta proszkowe czy piaskowe są łatwiejsze w obróbce, bo wychodzą praktycznie na każdej mące. Bardzo ważna jest też odpowiednia temperatura piekarnika, bo w innej pieczemy babkę, a w innej drożdżówkę.

Dobre znajdziemy nie tylko w internecie – choć tam możemy jeszcze skonfrontować je z rezultatami innych użytkowników. Można sięgnąć także do bardziej tradycyjnych form pozyskiwania przepisów, a mianowicie książek kucharskich. Często w nich. są zawarte ciekawe porady, jak zagniatać ciasto, żeby lepiej rosło, czy co zrobić, jak się zważy krem. Ciasta z kremem są nieco bardziej wymagające, jako że dłużej się je przygotowuje.

Zazwyczaj podstawą dla takich wypieków są wypieczone biszkopty, które później przekładamy odpowiednią masą. Tak też możemy zrobić krem ze śmietany, masła, mascarpone czy stworzyć ich wegański odpowiednik z kaszy jaglanej gotowanej na mleku roślinnym. Obecnie dostępność produktów i mnogość ich rodzajów przyprawiają o zawrót głowy, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie.