Jak zamontować moduł LED?

Jak zamontować moduł LED?

Wybranie nowego modułu LED to dopiero połowa drogi do sukcesu. Bardzo ważną rolę odgrywa również LEDyfikacja, czyli zamontowanie modułu LED. Nowoczesne lampy bardzo często przystosowane są do popularnych modułów LED. Problemy mogą pojawić się dopiero w przypadku starszych lamp. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, w jaki sposób należy zamontować oryginalny moduł LED Samsung.

Wymiana modułu w lampie od a do z

W pierwszej kolejności należy skupić się na tym, aby usunąć wszystkie niepotrzebne elementy z lampy. Dopiero po tej czynności można rozplanować rozłożenie poszczególnych elementów. Bardzo wiele osób do montażu modułów LED albo sterowników LED używa specjalnych magnesów, które znacząco ułatwiają pracę. Jeżeli chodzi o sam zasilacz i sterownik LED to najczęściej montowane są one na środku lampy w taki sposób, aby znajdować się bezpośrednio pod modułem LED. Niestety w niektórych sytuacjach tego typu rozwiązanie może spowodować, że moduł LED Samsung będzie zbyt blisko szyby. Aby uniknąć rozpraszania światła i nieprzyjemnych dla oka jasnych okręgów należy skorzystać z innego rozwiązania. Dobrym pomysłem w takiej sytuacji jest zamontowanie sterownika i modułu LED bezpośrednio przy bocznej ściance. Warto wspomnieć również i o tym, że istnieje możliwość zamontowania tych elementów poza oprawą. W ten prosty sposób moduł LED będzie w odpowiedniej odległości od szyby. Tylko zachowując odpowiednią odległość, można uzyskać jednolite światło na całej powierzchni szyby w danej oprawie.

Czy moduły LED wymagają chłodzenia?

Jeżeli chodzi o moduły LED stałoprądowe i stałonapięciowe to nie wymagają one dodatkowego chłodzenia. Skupić należy się jedynie na tym, aby zapewnić modułom odpowiednią wentylację, co nie zawsze jest prostym zadaniem. Jak podają producenci temperatura na punkcie kontrolnym Tc i na środku samej płytki w żadnym przypadku nie może przekraczać 70 stopni Celsjusza. Jeżeli temperatura przekracza tą wartość, to niezbędne jest zastosowanie specjalnych radiatorów pasywnych. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również skorzystanie z pomocy chłodzenia aktywnego. W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskują większe moduły 230V AC, które także wymagają zamontowania dodatkowych radiatorów, które skutecznie odprowadzać będą nadmiar ciepła. Większość producentów stawia na radiatory pasywne, chociaż oferują one mniejszą sprawność energetyczną niż wymienione powyżej chłodzenie aktywne. Duża popularność radiatorów wynika przede wszystkim z tego, że podczas swojej pracy nie wytwarzają one dźwięków.

Jak temperatura wpływ na moduł LED?

Temperatura pracy ma bezpośredni wpływ na poszczególne parametry pracy diod LED, które umieszczone są na modułach. Zbyt wysoka temperatura znacząco skraca żywotność diod LED. Aby wydłużyć żywotność modułów LED jak wspomniano powyżej niezbędne jest zastosowanie odpowiedniego chłodzenia. Porządny radiator jest w stanie wydłużyć żywotność modułu nawet kilkukrotnie. Wzrost temperatury ma negatywny wpływ również na luminację oraz na sprawność energetyczną.